Zlikwidowali mogilniki

Z terenu nadleśnictw w Jugowie i Bystrzycy Kłodzkiej zniknęły mogilniki. To składowiska przeterminowanych środków ochrony roślin, które od 30 lat stwarzały zagrożenie nie tylko dla przyrody, ale również dla mieszkających w okolicy ludzi.

Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

(© Fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych)

O tym, że mieszkańcy mają dosyć chemikaliów pisaliśmy wielokrotnie w Gazecie Wrocławskiej. Bunkry, w których niebezpieczne środki były składowane, pochodzą z czasów drugiej wojny światowej.

– Na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu prace likwidacyjne przeprowadziło Przedsiębiorstwo Geologiczne z Kielc – wyjaśnia Marek Zięba, rzecznik prasowy RDLP we Wrocławiu.

Wylicza, że wydobyto ponad 112 ton środków ochrony roślin. Zapakowane w specjalne plastikowe beczki zostały przekazane do utylizacji. Ponadto zebrano i wymieniono 116 ton skażonego gruntu i półtorej tony gruzu. To trafiło na składowisku odpadów niebezpiecznych.

– Ogólny koszt likwidacji mogilników wyniósł prawie 650 tys. zł. 80 proc. tej kwoty pokrył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – wyjaśnia Marek Zięba.
Sylwia Królikowska Sylwia Królikowska
źródło: Polska Gazeta Wrocławska

Komentarze (0)

avatar

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Wybierz kategorię