Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Otwarcie kilometra zero przy PWSZ AS

ELW; Fot. Dariusz Gdesz
W piątek, 15 czerwca w 13. rocznicę powstania Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu przy szkolnym budynku na ul. Zamkowej odsłonięto płaskorzeźbę kilometra zerowego. To jedyny taki punkt na Dolnym Śląsku.

Kilometry zero zwane też punktami zerowymi umieszczane są na wszystkich kontynentach. Są to zwykle niewielkie, owalne, metalowe płaskorzeźby wmurowane w bruk placów i skwerów na terenie stolic. Spotykamy je m.in. na Kapitolu w Rzymie, przy bramie Jafy w Jerozolimie, na Puerta del Sol w Madrycie, a w Polsce na skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich w Warszawie. Zdarzają się też punkty w formie kolumny, pomnika konnego lub obelisku.

Ozdobny punkt wałbrzyski pokazuje kierunki geograficzne oraz odmierza odległość w kilometrach do miast Polski i świata. Zaznaczono tu również odległość do partnerskich uczelni na świecie. – Kilometr zerowy jest nową atrakcją Wałbrzycha, ma także skłaniać kadrę akademicką i studentów do zwiedzania świata. Na naszym punkcie zaznaczono odwiedzone miejsca przez pracowników uczelni podczas tradycyjnych wiosennych wycieczek – mówi Elżbieta Lonc, rektor PWSZ AS.
Pomysłodawcą powstania monumentu jest Jan Zwierko – kanclerz szkoły, związany z uczelnią od początku jej istnienia. – Widziałem kilometr zero w Barcelonie i w Paryżu przy Katedrze Notre Damme. Jednak dopiero jak zobaczyłem turystów fotografujących się przy takim monumencie w Bratysławie pomyślałem, że warto zrobić coś takiego w Wałbrzychu. Nasz punkt jest większy i bardziej zdobny niż większość tego typu obiektów – wyjaśnia kanclerz.

Projekt owalnej płaskorzeźby o średnicy 2,16 m wykonanej z brązu i granitu stworzył oraz wykonał Henryk Kułak, artysta plastyk z Legnicy. Pierwszy, wewnętrzny krąg z brązu jest różą wiatrów. Otacza go krąg z zielonego fińskiego granitu, oraz kolejny zewnętrzny z brązu. Do wykonania monumentu wykorzystano 180 kg tego metalu. Twórca płaskorzeźby wychował się w Wałbrzychu, tutaj wystawił swoją pierwszą ekspozycję. Jest też od lat zaprzyjaźniony z wałbrzyską PWSZ, dla której zaprojektował m.in.: sztandar, insygnia rektora i kanclerza, statuetki, tablice pamiątkowe patrona szkoły i księżnej Daisy.

– Nad zleceniem pracowałem pół roku. To pierwsza taka duża powierzchniowo i tak bardzo czasochłonna płaskorzeźba na moim koncie – mówi plastyk, którego medale, herby, monogramy i tablice pamiątkowe z kamienia oraz metali można spotkać w muzeach Dolnego Śląska, a także w Warszawie i Watykanie.

Tekst ukazał się w Panoramie Wałbrzyskiej z 19 czerwca 2012.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto